Kredyty gotówkowe – najważniejsze informacje dla początkujących kredytobiorców

Kredyt gotówkowy to często wybierany sposób na szybkie pozyskanie środków finansowych. Poznaj podstawowe informacje o kredytach gotówkowych, które powinien znać każdy!

Kredyty gotówkowe – od czego zacząć?

Kredyt gotówkowy to bardzo komfortowa forma pożyczki, którą oferują np. banki. Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego bank z reguły wymaga niewielkiego zabezpieczenia, np. w postaci podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. To dzięki temu dokumentowi bank będzie rościł swoje prawa w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie pokryje stosownych zobowiązań. Przy kredytach na wyższą kwotę bank może oczekiwać zabezpieczenia w innej formie, np. poręczenia czy blokady środków na koncie.

Chcąc wziąć kredyt gotówkowy w jednym z banków w pierwszej kolejności należy oszacować swoją sytuację finansową – w ten sposób określisz, jakiej kwoty potrzebujesz oraz na jaką stać cię maksymalną wartość raty kredytowej. Następnie dobrze jest poszperać nieco w sieci. Oczywiście uzyskane tam informacje nie mogą być ani ostatecznymi, ani decydującymi, pozwolą ci jednak uzyskać wstępne rozeznanie w ofertach kredytów gotówkowych. Z pewnością warto zajrzeć do wyszukiwarek i porównywarek kredytów, gdzie skonfrontowane zostaną wybrane propozycje kredytowe. Nie zapomnij także o kalkulatorze raty kredytowej, w którym (po wypełnieniu kilku podstawowych informacji) oszacowana zostanie twoja miesięczna rata kredytowa.

Kredyty gotówkowe można zaciągać na dowolne cele, a co najważniejsze – nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do przedstawiania swoich zamierzeń bankowi. Ponadto instytucja finansowa nie może także kontrolować, w jaki sposób wydatkujesz uzyskane środki. Z kredytami gotówkowy wiąże się też pewna ciekawostka, otóż wbrew ich nazwie, zazwyczaj wypłacane są w sposób bezgotówkowy – czyli po prostu przelewem na konto.

Kredyty gotówkowe – jakie są koszty?

W poczet kosztów kredytowych, oczywiście poza samą kwotą pożyczki, wlicza się m.in. ubezpieczenie, prowizję oraz odsetki, które są ich największą składową. Zgodnie z obowiązującym prawem, odsetki kredytowe nie mogą być większe niż czterokrotność stopy lombardowej przedstawionej przez Narodowy Bank Polski. Dlatego rozważając wzięcie kredytu gotówkowego, bardzo ważne jest sprawdzenie kosztów operacyjnych.

Dobrze też wrócić na moment do ubezpieczenia kredytu. Standardowe ubezpieczenie zwykle reguluje, że bank spłaci zobowiązanie w przypadku śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy kredytobiorcy. Dostępne są też ubezpieczenia o większym zakresie, decyzja co do tego, które wybrać, należy oczywiście do ciebie. W niektórych bankach zakup ubezpieczenia może wpływać na obniżenie oprocentowania, pamiętaj jednak, że nie zawsze jest to równoznaczne z jednoczesnym obniżeniem całkowitego kosztu kredytu.

W kontekście kredytów gotówkowych bardzo często pojawia się kwestia RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to popularny wskaźnik, który może posłużyć do porównania ofert kredytowych różnych podmiotów, gdyż jest on bilansem między całkowitymi kosztami kredytowymi a wysokością zaciągniętej pożyczki. RRSO nie należy jednak traktować jako ostatecznego argumentu do skorzystania z wybranej oferty – w tym celu udaj się do banku i uzyskaj szczegółowe informacje na temat harmonogramu spłat oraz dodatkowych opłat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *