Ubezpieczenie motocykla – najważniejsze informacje

Zgodnie z polskimi regulacjami, każdy właściciel pojazdu powinien posiadać ważne ubezpieczenie OC. Zakres ochrony oraz suma danej polisy są takie same zarówno w przypadku posiadacza skutera, jak i motocykla. Warto wiedzieć, o czym należy pamiętać, wykupując konkretne świadczenie.

OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla pojazdów jednośladowych jest znacznie tańsze niż w przypadku obowiązkowej polisy samochodowej. Średnia składka mieści się w granicach od 100 do 500 złotych. Jej wysokość zależna jest od pojemności silnika, historii ubezpieczeniowej, miejsca zamieszkania oraz wieku właściciela jednośladu.

Brak ważnej polisy odpowiedzialności cywilnej skutkuje karą finansową. Jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku samochodu, jednak nie warto ryzykować. Grzywna w przypadku braku ważnego ubezpieczenia powyżej czternastu dni wynosi 750 złotych, a brak polisy do 3 dni skutkuje karą w wysokości 150 zł. Właściciel polisy OC może być spokojny, że w przypadku spowodowania szkody ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. Brak polisy oznacza natomiast, iż właściciel motocykla będzie musiał zapłacić za zniszczenia z własnej kieszeni. Szczegółowe informacje na temat świadczenia OC oraz szeroki wybór ofert z różnych towarzystw znaleźć można na stronie https://cuk.pl/.

Autocasco

Ubezpieczenie AC jest dobrowolną polisą, która obejmuje ochroną pojazd w przypadku jego kradzieży bądź uszkodzenia. Odszkodowanie w ramach świadczenia należy się również wtedy, gdy awaria motocykla powstała na skutek nieprawidłowego działania kierującego jednośladem. Korzystanie z tego typu pojazdów jest jednak dość ryzykowne i wiąże się ono z wysokimi kosztami. Polisa AC dla motocykla stanowi więc rzadziej wybieraną formę ubezpieczenia niż w przypadku samochodów. Autocasco jednośladów może jednak obejmować ubezpieczonego kompleksową ochroną. Przy zakupie polisy warto również rozważyć dodatkową opcję w postaci świadczenia NNW.

Ubezpieczenie jednośladu to przydatne rozwiązanie. Poza obowiązkową polisą OC warto również zdecydować się na zakup innych świadczeń.

One thought on “Ubezpieczenie motocykla – najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *