Inwestowanie w towary – którym surowcom warto się przyglądać w najbliższym czasie?

Rok 2020 jest pod wieloma względami specyficzny, co ma swoje odzwierciedlenie na wielu rynkach inwestycyjnych. Trwająca pandemia koronawirusa oraz niespokojna sytuacja geopolityczna na świecie sprawiają, że ceny niektórych instrumentów finansowych i aktywów przybierają niespotykaną od dawna postać. Niezwykle ciekawie jest chociażby na rynku surowców. Niektóre z nich mogą w najbliższym czasie okazać się bardzo atrakcyjnymi towarami, w które warto będzie ulokować własny kapitał.

Rynek surowców, ze względu na swój specyficzny charakter, przyciąga uwagę większego grona inwestorów zwykle w dobie globalnych kryzysów. Trudno się zresztą dziwić – poszczególne towary, w oczach traderów z różnego względu stają się cennym celem kolejnych decyzji handlowych. Rok 2020 wydaje się na ten moment idealnym do tego, by bliżej zapoznać się z inwestowaniem w surowce, a przynajmniej w niektóre z nich. Poniżej krótka lista aktywów, którymi zdecydowanie warto zainteresować się w najbliższym czasie i rozważyć ewentualny handel.

Ropa naftowa

Całkiem niedawno kierowcy przecierali oczy ze zdumienia, patrząc, jak ceny ropy naftowej spadają do poziomu, którego na stacjach benzynowych nie widziano od dawien dawna. Powodem tego stanu rzeczy były, w dużym uproszczeniu, ogromne nadwyżki wydobytego surowca i mniejszy popyt na niego wywołany pandemią COVID-19. To odbiło się oczywiście na notowaniach towaru i jego cenach. Ich niski poziom szybko przyciągnął inwestorów, którzy zwęszyli okazję do zarobku. Bo skoro teraz notowania nie należą do najwyższych, to przecież sytuacja ta nie będzie trwać wiecznie i cena ropy wróci na swój dawny poziom. To poniekąd już się stało – surowiec nieco zdrożał i możliwe, że tendencja ta będzie trwać w najbliższych miesiącach. To zatem może być jeden z ostatnich momentów, kiedy to ropa jest warta inwestycji. Z drugiej strony, wciąż nie wiemy, jak będzie wyglądać druga połowa roku. Zawsze istnieje szansa, że ceny surowca jeszcze spadną, a to będzie oznaczać dla nas finansową klęskę.

Złoto i srebro

Zwykło mówić się, że złoto to doskonałe zabezpieczenie gotówki na czas wojny, epidemii czy innego kryzysu. Jakby nie spojrzeć, taki moment mamy obecnie. Trudno przewidzieć, jak długo świat będzie walczyć jeszcze z koronawirusem, więc istnieje szansa, że ulokowanie kapitału w ten surowiec będzie dobrym pomysłem. Tu także jednak warto mieć na względzie fakt, że kurs złota nie musi nieustannie trzymać się wysokiego poziomu. Każda passa kiedyś się kończy – jeśli świat poradzi sobie z pandemią, to istnieje ryzyko, że ceny złota spadną, a ci, którzy teraz w nie zainwestują, po prostu stracą swoje pieniądze. Chyba że potraktowane zostanie to jako inwestycja bardzo długoterminowa, mająca się zwrócić za kilka czy kilkanaście lat.

A co ze srebrem? To może być ciekawą alternatywą dla osób, które na ten moment nie mogą pozwolić sobie zainwestować w złoto lub po prostu boją się wydania dużej gotówki właśnie na ten surowiec. Notowania tego towaru również są na fali wznoszącej. Pytanie tylko, jak długo kurs ten się utrzyma.

Gaz ziemny

Swojego rodzaju kryzys nie ominął gazu ziemnego. Jak się bowiem okazuje, w Europie mamy obecnie nadmiar tego surowca. Popyt spadł, głównie z powodu pandemii. To natomiast prosta droga tego, by cena tzw. niebieskiego paliwa spadła. I faktycznie, gdy spojrzy się na notowania gazu ewidentnie widać, że w ostatnim półroczu cena surowca nie należała do najwyższych. Tu można zastosować taktykę nieco odwrotną do tej, jaka została przedstawiona w kontekście złota – w przypadku gazu warto rozważyć inwestycję z nadzieją, że ceny zaczną wkrótce rosnąć. Jest duże prawdopodobieństwo, że tak faktycznie się stanie, przy czym nie można wykluczyć, że przez jakiś czas rynek będzie świadkiem kolejnych obniżek.

O czym należy pamiętać?

Powyższe propozycje surowców, którymi warto się zainteresować, są jedynie sugestiami. Nie ma żadnej gwarancji, że zakup tych, czy jakichkolwiek innych aktywów okaże się finalnie inwestycyjnym sukcesem. Dlatego bez względu na rodzaj tradingu i instrument bazowy, zawsze należy liczyć się z tym, że handel może zakończyć się fiaskiem. Dlatego też inwestycje należy przeprowadzać ostrożnie, na podstawie umiejętnie skonstruowanego planu, który uwzględnia notoryczne i systematyczne analizy wybranego rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *