Jakie korzyści możemy uzyskać stosując automatykę przemysłową?

We współczesnych zakładach przemysłowych kluczową rolę odgrywa automatyka przemysłowa. Obejmuje ona różnorodne maszyny i urządzenia, które dbają o dosłownie każdy, nawet najmniej etap skomplikowanego procesu wytwarzania danego produktu. Dzięki tak zaawansowanej automatyzacji w znacznym stopniu wzrasta wydajność, a jednocześnie maleją koszty produkcji – i to niezależnie od branży. Tym samym przedsiębiorstwo rozwija się w niezwykle szybkim tempie i jest w stanie bez trudu konkurować z innymi podmiotami.

Zaawansowane linie produkcyjne i inne innowacyjne rozwiązania

Automatyka przemysłowa to nazwa ogólna, którą określa się szereg nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w licznych zakładach produkcyjnych. Wśród nich największe znaczenie mają oczywiście linie produkcyjne, montażowe oraz pakujące, gdyż bez ich udziału cały proces wytwarzania nie byłby tak szybki i precyzyjny. Oprócz tego do szeroko pojętej automatyki zaliczamy: różne systemy paletyzujące i prasy, pojedyncze maszyny przystosowane do wykonywania określonych czynności (np. tokarki CNC), narzędzia pomiarowe oraz kontrolne (w postaci czujników, mierników, wskaźników, przetworników i rejestratorów), urządzenia wykonawcze (silniki, napędy, pompy, zawory itp.), urządzenia sterujące (m.in. sterowniki PLC, jednostki komputerowe i panele operatorskie), zaawansowane oprogramowanie odpowiadające za kontrolę i wizualizację wszelkich procesów przemysłowych, a ponadto systemy łączności, takie jak choćby sieci przemysłowe i modemowe oraz sieci GPRS.

Zwiększona produktywność to tylko jedna z korzyści 

Podstawowym celem stosowania rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej jest masowa produkcja, polegająca na dostarczaniu na rynek konkretnej ilości wyrobów w możliwie jak najkrótszym czasie. Innowacyjne urządzenia ograniczają do minimum wszelkie przestoje i zaburzenia w harmonogramie pracy, co skutkuje zwiększonymi zyskami finansowymi. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do ludzi maszyny w ogóle się nie męczą i mogą funkcjonować nieustannie, zachowując jednocześnie ogromną precyzję działania i maksymalną powtarzalność. Wymagają jedynie właściwego oprogramowania. Automatyka przemysłowa przynosi ponadto korzyść w postaci znacznej poprawy jakości produktu finalnego. Zautomatyzowane urządzenia potrafią bowiem wykonywać daną czynność za każdym razem identycznie, eliminując przy okazji błędy oraz odstępstwa od ustalonej normy. Co więcej, istnieje możliwość dokładnego kontrolowania wyrobu za pomocą specjalnych narzędzi pomiarowych. Kolejną istotną korzyścią jest obniżenie kosztów produkcji wskutek redukcji etatów, zmniejszenia wydatków na szkolenie i zatrudnianie kolejnych osób, a także możliwości nieprzerwanej pracy przez całą dobę. Na koniec warto jeszcze dodać, że innowacyjne urządzenia podnoszą poziom bezpieczeństwa w hali, ponieważ zastępują ludzi tam, gdzie panują warunki skrajnie niekorzystne, a nawet bezpośrednio zagrażające zdrowiu czy życiu (związane choćby z ryzykiem wdychania szkodliwych substancji, możliwością wybuchu albo ponadprzeciętnie wysokim natężeniem hałasu).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *