Wynagrodzenie brutto, a netto

Wynagrodzenie brutto, a netto

Problem wraca jak bumerang. Jak obliczyć kwotę wynagrodzenia z netto (na rękę), kiedy podaną mamy kwotę brutto. Podpisując umowę o pracę, podaną mamy kwotę brutto jaką będziemy zarabiać, niestety różni się ona znacznie od kwoty, którą będziemy dostawali do ręki. Aby dowiedzieć się, jak będzie się przedstawiało nasze wynagrodzenie, trzeba obliczyć je, odejmując koszty uzyskania przychodu i składki.

Wynagrodzenie brutto.

Kwota brutto to całkowity koszt pracownika, jaki ponosi pracodawca. W skład wynagrodzenia brutto wchodzą wszystkie składki ZUS. Owe składki są potrącane z kieszeni przedsiębiorcy i pracownika. Praktycznie rzecz ujmując płaci je przedsiębiorca, bo to on jest odpowiedzialny za koszty utrzymania pracownika. Na umowie o pracę mamy kwotę dużo wyższą, niż tą którą otrzymujemy na tzw. rękę. Pieniądze które teoretycznie znikają, są odprowadzane na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i podatek dochodowy od pracy.

Wynagrodzenie netto.

Aby obliczyć wynagrodzenie netto, musimy od kwoty brutto odjąć koszty jakie generujemy. Składka zdrowotna wynosi 9%, odlicza się ją od pomniejszonej o składkę społeczną pensji. Następnie od kwoty, która nam pozostaje trzeba odjąć koszt uzyskania przychodów. Następnie kwotę zaokrągla się do pełnych złotych. Potem należy odjąć jeszcze wartości podatku dochodowego i otrzymujemy kwotę netto. Warto czasami zapytać pracodawcę, jak przedstawiać się będzie wynagrodzenie na rękę, by oszczędzić sobie niepotrzebnych obliczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *