Przygotuj się przed rozmową kwalifikacyjną.
Podstawowym pytaniem, i nierzadko pierwszym, jakie usłyszysz od rekrutera będzie: „Dlaczego akurat ta firma?”. Dobrze jest zapoznać się z firmą, do której wybieramy się na rozmowę. Współcześnie niemal każda działalność ma swoją stronę internetową, której treść w zupełności wystarczy, aby dobrze się przygotować. W dobrym guście jest nawiązanie do informacji, które są zamieszczone na stronie internetowej – a także przedstawienie ich jako atuty, które skłoniły cię do złożenia CV.
Pytania odnoszące się do złożonego Curriculum Vitae.
Należy być gotowym, że zostaniesz zapytany o poszczególne obszary zamieszczone w złożonym CV. Często rekruterzy odwołują się do Twojej przeszłości zawodowej, szczególnie skupiając się na ostatnim miejscu pracy. Wówczas padną pytania takie jak: „Co spowodowało, że zakończył Pan/Pani współpracę z ostatnią firmą?”, „Z Pana/ Pani CV wynika, iż nie była Pan/Pani aktywny/aktywna zawodowo w okresie między październikiem a grudniem w roku 2017, skąd taka przerwa?” Dodatkowo mogą pojawić się pytania o wcześniejszy zakres obowiązków, doświadczenie w poszczególnych zajęciach itd.
Zaciekaw sobą.
Częstym pytaniem bądź prośbą jest, aby opowiedzieć „coś o sobie”. Czyli dokładniej – czym zajmujemy się poza pracą, jakie mamy zainteresowania, hobby, pasje. Nawet jeśli nie robimy w czasie wolnym nadzwyczajnych rzeczy, warto przedstawić swoje wolne spędzanie czasu w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie. Np: „Czytam głównie książki o tematyce psychologicznej, ponieważ bardzo interesuję się aspektami związanymi z ludzką psychiką”.
Kim będę w przyszłości.
Nieraz pada pytanie: „Na jakim stanowisku widzi Pan/Pani siebie w naszej firmie za trzy lata?” Warto przemyśleć swoją odpowiedź na wypadek takiego pytania. Ważnym jest, aby przedstawić się, jako osobę ambitną, ale w sposób wyważony. Jeśli zaczynamy od stanowiska o najniższym szczeblu, lepiej nie mówić, że zamierzamy zostać Prezesem Spółki. Rozsądnie – i zgodnie z prawdą – np:. „Chciałbym/chciałabym móc rozwinąć się na tyle, aby móc zostać specjalistą/starszym specjalistą/ mentorem.”
Pytania na rozmowach kwalifikacyjnych często są porównywalnie identyczne, w każdej firmie. Warto pamiętać, aby odpowiadać zgodnie z prawdą, zachować kulturę wypowiedzi, i sprawiać wrażenie osoby zdecydowanej.