Papier do sublimacji – który będzie najlepszy?

Papiery do sublimacji często na pierwszy rzut oka się między sobą nie różnią. W praktyce jednak jakość poszczególnych produktów bywa bardzo różna i przekłada się to zarówno na koszt wykonania nadruków, jak i ich jakość. Jakie więc są najważniejsze cechy dobrego papieru do sublimacji?

Cena ma znaczenie

Choć nigdy nie należy zaczynać poszukiwań od bardzo znacznego ograniczenia budżetu, nie da się ukryć, że cena jest w tym przypadku ważnym parametrem. Dobre papiery, na przykład takie jak ten dostępny na stronie https://www.supportart.pl/termotransfer/343-papier-do-sublimacji-hd-a4-high-quality-5760dpi-100-arkuszy.html, kosztują kilkadziesiąt groszy za arkusz. Można oszczędzić, kupując większą ilość albo dobierając odpowiedni rozmiar – w tym przypadku chodzi przecież także o ograniczenie strat materiału. Kupując papier do sublimacji za kilkanaście groszy od arkusza, raczej nie należy mieć wielkich nadziei co do jego jakości.

Czy wierność kolorów ma znaczenie?

W pierwszym odruchu odpowiedź brzmi „oczywiście!”. Okazuje się jednak, że sprawa jest nieco bardziej złożona. Można bowiem wyobrazić sobie zastosowanie dla tańszych papierów, które nie dają idealnego odwzorowania kolorów. Przede wszystkim można ich użyć do przygotowania jednokolorowych nadruków, ewentualnie wzorów w kilku kontrastowych barwach. Im bardziej skomplikowany motyw i im więcej barw wykorzystuje, tym większego znaczenia nabiera perfekcyjne ich odwzorowanie. Dotyczy to zresztą zarówno możliwej do uzyskania głębi kolorów, jak i rozdzielczości. Ta ostatnia jest zresztą opisywana w wielu przypadkach wartością liczbową i choć nie zawsze jest to wartość wiarygodna, lepszej nie ma i w doborze trzeba posługiwać się tym, co ma się do dyspozycji.

Odporność na ścieranie

Ścieranie jest największym problemem, który dotyka nadruków sublimacyjnych. Odpowiedni papier jest w stanie zmniejszyć to ryzyko. Trudno będzie jednak ocenić, jak sprawdza się konkretny produkt – podatność na ścieranie zależy od wielu czynników, w tym gramatury papieru (ta jest podana), jak i jego spoistości i ułożenia oraz długości włókien. To już kwestie techniczne, które zależą w głównej mierze od stosowanej w danym zakładzie linii produkcyjnej i tylko osoby mające duże doświadczenie mogą choćby dotykiem wspomóc się przy wstępnej ocenie jakości. Zrobienie tego przy zakupach internetowych jest niestety niemożliwe, więc pozostaje tylko przygotowanie serii pilotażowych na kilku papierach i sprawdzenie efektów. Niestety nie ma lepszego sposobu niż testy w realnych warunkach.

I coś na boku

Warto dodać, że dla przedsiębiorstw zajmujących się drukiem sublimacyjnym poza samą jakością i ceną papieru, znaczenie będzie miała też niezawodność i terminowość dostaw. Dlatego warto szukać nie tylko najlepszego papieru, ale także sprawdzonych i godnych zaufania dostawców. W tym przypadku jakość będzie miała swoją cenę, ale swoboda działania jest warta każdych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *