Kredyt na samochód – co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się nad zakupem samochodu? Skoro trafiłeś do tego artykułu, pewnie zdecydowałeś się już na sfinansowanie go z pomocą kredytu samochodowego. Zanim wybierzesz konkretną ofertę kredytu, warto abyś zapoznał się z paroma informacjami na ten temat. Na pewno nie chcesz trafić na przysłowiową „minę” i zmagać się z niewygodnym dla Ciebie zadłużeniem.

FAKT!

Kredyt samochodowy jest z reguły sporo tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego. Zapamiętaj, że zaciągnięcie kredytu gotówkowego w celu sfinansowania zakupu auta nie ma w takim układzie sensu. Chyba, że znajdziesz taki kredyt gotówkowy na lepszych warunkach, co jest raczej nierealne.

RODZAJE KREDYTÓW SAMOCHODOWYCH

  • Jednoratowy – ten rodzaj kredytu posiada jedną, dużą zaletę. Nie jest oprocentowany. Powszechniej nazywa się ten rodzaj zadłużenia 50/50 albo 60/40. Spłata samochodu polega na tym, że przy zakupie auta płacisz pierwszą ratę w wysokości przynajmniej połowy ceny samochodu, zaś drugą i ostatnią po upływie kilku lat. Pożyczkodawcy wymagają od Ciebie zapłacenia prowizji oraz oraz jednorazowej opłaty polisy na życie.
  • Standardowy – polega na tym, że spłacasz comiesięcznie ustaloną wcześniej ratę, po prostu. Bank przedstawi Ci wymagany minimalny wkład własny, który sam ustali po zweryfikowaniu Twojej osoby. W praktyce wygląda to jak zwyczajny kredyt gotówkowy. Okres spłaty takiego zobowiązania to od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat.
  • „balonowy” – jeśli nie przywiązujesz się do jednego samochodu, albo więcej – lubisz zmieniać je jak rękawiczki! Właśnie ten rodzaj finansowania jest dla Ciebie. Kredyt taki udzielany jest na krótki okres w porównaniu do innych wariantów, od 24 do 60 miesięcy. Po upływie czasu, w którym spłacasz kredyt, musisz wpłacić ostatnią, najwyższą ratę w celu wykupienia samochodu albo zdecydować się na wymianę go na nowy. Wtedy zaczynasz spłacać od nowa inny samochód. Oczywiście przed tym wpłacasz pierwszą ratę, zazwyczaj w wysokości jednej dziesiątej kwoty. Pozostała część rozłożona jest na comiesięczne raty.

JAK TO WIDZĘ, SŁÓW PARĘ NA KONIEC

Ostatnia opcja jest bez wątpienia najwygodniejsza, nie musisz przejmować się znalezieniem nabywcy swojego pojazdu. Moim zdaniem, w dzisiejszych czasach, gdy nowo produkowane samochody tworzone są z myślą o tym, żeby po kilku latach się psuć i stać w serwisach, faktycznie warto zainteresować się tym sposobem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *