Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Powszechnym błędem, który, niestety, popełnia większość z nas, jest mylenie pożyczki z kredytem. I chociaż oba powyższe instrumenty służą do finansowania Twoich inwestycji, to tak naprawdę są od siebie całkowicie różne. Dzisiaj postaramy się pokazać Ci te różnice i podpowiemy, która z nich się bardziej opłaca – kredyt czy pożyczka hipoteczna.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Zgodnie z prawną definicją kredyt hipoteczny to forma finansowania, czyli pożyczki pieniężnej, która udzielana jest na potrzeby zakupu nieruchomości. Na tle innych instrumentów bankowych kredyt hipoteczny wyróżniają dwa główne czynniki – relatywnie długi okres, na jaki jest przyznawany (zazwyczaj od 10 do 30 lat) oraz zabezpieczenie ustanowione na księgach wieczystych finansowanej nieruchomości. W niektórych przypadkach zabezpieczenie może zostać ustanowione także na innych nieruchomościach należących do kredytobiorcy.

Po co w ogóle brać kredyt na mieszkanie? Zakup własnych czterech kątów za gotówkę to zadanie praktycznie nierealne do wykonania. Ceny nieruchomości w ciągu ostatnich lat dosłownie poszybowały w górę, utrudniając wielu młodym rodzinom „pójście na swoje”.

To właśnie dlatego kredyt hipoteczny cieszy się tak dużym powodzeniem – pozwala na zakup własnej nieruchomości bez potrzeby wcześniejszego odłożenia całej kwoty niezbędnej do sfinansowania takiej transakcji.

Czy kredyt hipoteczny można wydać tylko na dom lub na mieszkanie?

Tak, kredyt hipoteczny może zostać wykorzystany tylko na konkretny cel związany z zakupem, budową, remontem lub adaptacją danej nieruchomości.

To, na co faktycznie możesz wydać pieniądze wypłacone Ci przez bank, musi być zawarte w umowie kredytowej. Co więcej, bank ma pełne prawo kontrolować, czy otrzymane środki wydajesz zgodnie z ich przeznaczeniem.

Pamiętaj też, że kredyt hipoteczny zgodnie z polskim prawem może zostać udzielony tylko przez bank.

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to metoda finansowania, która również polega na pożyczeniu ściśle określonej kwoty pieniędzy. W takim przypadku zabezpieczenie całej transakcji także ustanawiane jest na księgach wieczystych należącej do Ciebie nieruchomości.

Zabezpieczenie transakcji księgami wieczystymi nieruchomości spowoduje, że bank będzie mógł pożyczyć Ci dużo więcej środków (zazwyczaj jest to około 80% wartości Twojej nieruchomości). Dlatego też taka forma finansowania najczęściej stosowana jest w przypadku, w którym chcesz pożyczyć naprawdę duże ilości pieniędzy.

Kolejnym przypadkiem, w którym pożyczka hipoteczna może zostać Ci zaproponowana przez bank, jest sytuacja, w której masz już istniejące zobowiązania finansowe, ale potrzebujesz kolejnej pożyczki. W takiej sytuacji zabezpieczenie ustanowione na księgach wieczystych pozwoli zmniejszyć ryzyko, jakie musi ponieść wierzyciel, udzielając Ci pożyczki.

Pożyczka hipoteczna – na co można ją wydać?

Pożyczka hipoteczna zapewnia bardzo dużą swobodę odnośnie do tego, na co możesz wydać pożyczone Ci pieniądze. Otrzymane środki możesz wydać na dowolny cel – zakup samochodu, remont mieszkania czy nawet na podróż dookoła świata. Często możesz także zaciągnąć pożyczkę hipoteczną w celu spłacenia już istniejących zobowiązań finansowych.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny można dostać tylko na cele związane z zakupem lub adaptacją nieruchomości, a wszelkie przyznane nam pieniądze muszą zostać wydane zgodnie z zapisami zawartymi w umowie kredytowej.

Z kolei wspomniana już pożyczka przez internet na konto zapewnia Ci dużo większą (a wręcz niemal nieograniczoną) swobodę wydawania pożyczonych pieniędzy.

Kredyt pod hipotekę czy pożyczka – co się bardziej opłaca?

Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest tak oczywista, jak mogłaby się pozornie wydawać. W tym przypadku dużo zależy od obecnej koniunktury rynkowej, ale najczęściej kredyt hipoteczny jest tańszą opcją.

Wynika to głównie z tego, że pieniądze są Ci pożyczane na konkretny cel, a bank ma pełne prawo dokładnie nadzorować, czy wydajesz je zgodnie z ich przeznaczeniem. Zwiększa to bezpieczeństwo samego wierzyciela, który ze względu na mniejsze ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy jest w stanie zadowolić się mniejszą marżą i zaproponować Ci lepsze warunki finansowania.

Dlatego też, jeśli chcesz zakupić własne „cztery kąty”, to kredyt na mieszkanie będzie zdecydowanie korzystniejszym wyborem. Natomiast w przypadku, gdy zależy Ci na możliwości swobodnego wydawania pieniędzy, to lepszym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *