PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, jest jednym z najważniejszych podatków. Muszą go płacić w Polsce osoby uzyskujące dochody. Istnieją różne rodzaje PITu, czyli formularzy służących do sprawozdania dochodu rocznego i rozliczenia się z podatku od niego. W zależności od źródła i rodzaju dochodów oraz sytuacji podatnika. Biuro księgowe wyjaśnia jakie są podstawowe rodzaje formularzy PIT i który wypełnia się w jakiej sytuacji.
Rodzaje PITu – najpopularniejsze formularze i ich zastosowanie
PIT-36
To formularz przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Dotyczy również osób, które uzyskały dochody z najmu, dzierżawy lub innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz osób, które prowadzą działalność nierejestrowaną. Wypełniają go także osoby uzyskujące dochody za granicą od płatnika, który nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na poczet podatku dochodowego w Polsce. Formularz można uzyskać i złożyć w biurze księgowym, które pomoże w jego wypełnieniu i rozliczeniu.
PIT-36L
Przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym podatkiem dochodowym (ujednolicona stawka podatku 19%). Stąd oznaczenie “L”.
PIT-37
To zeznanie podatkowe jest używane przez osoby zatrudnione na podstawie umowę o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, a także emerytów i rencistów, którzy chcą odliczyć ulgi podatkowe. Dotyczy osób uzyskujących dochody wyłącznie od płatników, którzy byli zobowiązani do obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy. Stosowany jest przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie uzyskują dochodów z najmu lub dzierżawy.
PIT-38
PIT-38 przeznaczony dla osób uzyskujących dochody z kapitałów pieniężnych, takich jak sprzedaż akcji, udziałów, obligacji, czy zbycie innych papierów wartościowych. Stosowany jest również przy dochodach z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Jeśli masz dochody z sprzedaży kryptowalut – ten formularz jest przeznaczony dla Ciebie.
PIT-39
To formularz dedykowany dla osób uzyskujących dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych. Dotyczy sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych lub wybudowanych po 1 stycznia 2009 roku.
PIT-28
Ten rodzaj PITu używany jest przez osoby, które rozliczają swoje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stosują go osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu, najem prywatny opodatkowany ryczałtem oraz inne przychody opodatkowane w tej formie. W przypadku tego rodzaju PITu, pomoc sprawdzonego księgowego może być nieoceniona.
PIT-16A
Formularz PIT-16A składają osoby rozliczające się na podstawie karty podatkowej. Dotyczy on przedsiębiorców, którzy wybrali kartę podatkową jako formę opodatkowania i muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczanej od podatku.
Rodzaje PITu a PIT-11
PIT-11 to informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, którą pracodawca przekazuje pracownikowi. Na podstawie PIT-11 pracownik wypełnia swoje roczne zeznanie podatkowe (najczęściej PIT-37).
Biuro księgowe podpowiada – PIT to kluczowa deklaracja
Wybór odpowiedniego formularza PIT zależy od rodzaju uzyskiwanych dochodów oraz formy opodatkowania wybranej przez podatnika. Każdy z formularzy ma swoje specyficzne zastosowanie i zasady wypełniania, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami podatkowymi i wybrać odpowiedni dokument do rozliczenia swoich dochodów. Jeśli rodzaje PITu nie są dla Ciebie klarowne i potrzebujesz konsultacji profesjonalisty, który formularz jest odpowiedni w Twoim indywidualnym przypadku i jak go wypełnić, biuro księgowe AMG w Warszawie z pewnością Ci pomoże!