Konto jest jednym z podstawowych produktów każdego banku, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić bezproblemowe funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie.
Konto osobiste gwarantuje Ci stały dostęp do własnych pieniędzy, przy jednoczesnym ograniczeniu niebezpieczeństwa ich kradzieży. Dzięki niemu bez problemu, w zaciszu domowym możesz swobodnie dysponować swoimi środkami – odbierać/wysyłać przelewy, płacić BLIKIEM, a nawet założyć konto oszczędnościowe, czy zaciągnąć kredyt. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że konto osobiste jest Twoim oknem na świat, dzięki któremu wszystko staje się znacznie prostsze i szybsze.
Otwierając konto osobiste musisz zwrócić uwagę na jego charakterystykę, warunki jakie mu towarzyszą oraz opłaty za jego prowadzenie – bądź ich brak. Zależnie od banku koszty prowadzenia konta mogą wyglądać inaczej.
Ile trzeba mieć lat, by założyć konto osobiste?
Samo otwarcie rachunku bankowego/konta osobistego możliwe jest już w wieku ukończonych 13 lat. Istnieje jednak pewne ograniczenie – osoba tak młoda musi posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Jeżeli masz mniej niż 13 lat, istnieje możliwość założenia konta osobistego jako „subkonta rodzica”. Będzie ono podpięte do jego konta bankowego i będzie miał on całkowitą kontrolę nad znajdującymi się na nim środkami pieniężnymi.
Procedura zakładania konta osobistego
Otwarcie konta osobistego w banku jest możliwe na kilka sposobów, z czego każdy ma swoje plusy, jak i minusy. Jednocześnie to co dla Ciebie może być mankamentem, dla innej osoby będzie zaletą. Niezależnie od tego, którą drogą pójdziesz – proces zakładania osobistego rachunku bankowego nie przysporzy Ci większych problemów.
Placówka banku
Jest to najbardziej klasyczne podejście do kwestii zakładania konta. Musisz odszukać najbliższą placówkę banku, który Ci odpowiada i się do niej udać . Często istnieje możliwość umówienia się na konkretny dzień oraz godzinę z doradcą, co ograniczy ryzyko konieczności czekania w kolejce celem założenia osobistego rachunku bankowego.
Przez Internet
1. Strona „www” banku
Jest to łatwiejsza i niewymagająca chodzenia do placówki droga. Umowę możesz podpisać przy pomocy tzw. „podpisu elektronicznego”, a kurier dostarczy Ci kartę oraz potwierdzi Twoją tożsamość.
Proces przebiega następująco:
- Przygotowujesz dowód, który będzie niezbędny podczas przygotowywania wniosku.
- Składasz wniosek elektroniczny, który zawiera Twoje dane (sprawdź je po wprowadzeniu) oraz zdjęcia dowodu.
- Podpisujesz dokument przy pomocy „podpisu elektronicznego”, który przyjmuje , np. postać kodu SMS.
- Korzystasz z konta i jego walorów po jego aktywacji. Obierasz kartę od kuriera, którego zadaniem będzie zwykle potwierdzenie Twoich danych.
2. Aplikacja mobilna
Proces przebiega następująco:
- Pobierasz aplikację mobilną wybranego banku i instalujesz ją, np. na telefonie/tablecie.
- Otwierasz aplikację, gdzie zapewne na pierwszy rzut oka znajdziesz odnośnik „otwórz konto”.
- Przygotowujesz dowód osobisty, aktywny numer telefonu (na niego w większości przypadków przyjdzie SMS z krótkim kodem). Konieczne będzie też zrobienie ostrego/dobrego zdjęcia dowodu tożsamości, rzadziej także nagrania filmiku przedstawiającego Twoją twarz.
- Wypełniasz formularz elektroniczny, załączając do niego wszystkie niezbędne dane oraz pliki. Na tym etapie może pojawić się także inna forma podpisu elektronicznego (np. konieczność przepisanie kodu z SMS).
- Użytkujesz konto po jego pełnej aktywacji (login odnajdziesz w umowie i/lub mailu, jaki otrzymasz na własną pocztę elektroniczną jako potwierdzenie).
- Zakładanie kont osobistych w innych krajach – ciekawostka.
Proces zakładania konta osobistego jest podobny w bankach na całym świecie. Jednak nie istnieje jeden uniwersalny schemat opisujący ten proces w innych krajach. Wynika to pośrednio z kultury organizacyjnej, ale także obowiązujących przepisów i standardów w danym kraju.
Przykładowo w Wielkiej Brytanii nie istnieje taki dokument jak „dowód osobisty”, co nie stanowi większego problemu podczas zakładania konta. Celem potwierdzenia tożsamości wykorzystuje się dowolny stały rachunek wystawiony na konkretną osobę (np. za gaz lub prąd).