Jak urządzić funkcjonalną piwnicę?

Piwnica to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania, zwłaszcza gdy mamy małe mieszkanie. Nawet niewielka, ciasna piwnica w bloku może być urządzona funkcjonalnie i pomysłowo. Można ją przeznaczyć na spiżarnię, wykorzystać jako magazynek na przymioty, na które nie ma miejsca w domu, na ubrania, których akurat nie nosimy, np. na kurtki zimowe w lecie.

Pierwszym krokiem, który należy zrobić przy urządzaniu piwnicy jest odpowiednie jej zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą. Trzeba zainwestować w solidne drzwi i dobrej jakości kłódkę.

Aby utrzymać ład i porządek w piwnicy, należy wyposażyć ją w półki i regały. Pozwolą posegregować przechowywane w piwnicy przedmioty. Drobne przedmioty najlepiej trzymać w pudełkach lub kartonach, które warto podpisać.

Piwnica w domku jednorodzinnym

W przypadku piwnicy w domu jednorodzinnym mamy znacznie szersze możliwości jej zagospodarowania. Dysponujemy większą przestrzenią, a na dużym metrażu bez problemu zrealizujemy w piwnicy niezależne od siebie funkcje, co jest jeszcze bardziej możliwe w przypadku kilku oddzielnych pomieszczeń.

Każda piwnica pełni rolę składziku rzeczy niepotrzebnych w domu. Przechowujemy w niej sprzęty, narzędzia, akcesoria i różne urządzenia.

Wiele osób decyduje się na urządzenie w piwnicy warsztatu majsterkowicza. Niezbędny będzie wtedy w piwnicy stół warsztatowy, konieczne będą regały, półki oraz haki, na których powiesimy narzędzia potrzebne do pracy. Trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Piwnica w domku jednorodzinnym to idealne miejsce na zorganizowanie pralni i suszarni. Odgłosy pralki nie będą przeszkadzały domownikom, pranie będzie można robić nawet bardzo późnym wieczorem. Oprócz podstawowego sprzętu, jakim jest pralka zamontujmy w piwnicy wiszące suszarki na pranie, półki na proszki, płyny do prania i inne detergenty. Postawmy kosze na brudną bieliznę. Wygospodarujmy też miejsce, w którym będziemy przechowywać świeżo wyprasowane pranie.

Doskonałym pomysłem na urządzenie pomieszczenia znajdującego się pod naszym domem jest stworzenie domowej siłowni. Korzystanie z niektórych dość głośnych przyrządów nie będzie przeszkadzało pozostałym domownikom. Trzeba wtedy, podobnie jak w przypadku suszarni i pralni zadbać o odpowiednią wentylację. Podczas intensywnych treningów w pomieszczeniu niezbędny jest dopływ powietrza. Siłownię w piwnicy można urządzać stopniowo, dokupując co pewien czas kolejne sprzęty do ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *