Jak przygotować się na rozmowę o pracę?

Wysyłając do interesującej nas firmy swoje CV liczymy na to, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jednak gdy już otrzymamy takie zaproszenie i zaczynamy się przygotowywać dopada nas stres. Jak go uniknąć?

Bądź pewny siebie

Skoro potencjalny pracodawca chce spotkać się z tobą osobiście to znak, że uważa cię za interesującego kandydata. Jeśli w CV nie mijałeś się z prawdą to prawdopodobnie masz predyspozycje do pracy na stanowisku, na które aplikujesz. Przed rozmową kwalifikacyjną przekonaj sam siebie, że sobie poradzisz i że potrafisz to, co powinieneś potrafić. Jeśli będziesz czuć się pewnie to stres zmaleje i na pewno wypadniesz lepiej.

Zdobądź jak najwięcej informacji

Będzie ci łatwiej, jeśli będziesz mieć nie tylko wiedzę potrzebną w pracy, którą chcesz dostać, ale też o firmie, do której idziesz na rozmowę. Wiedząc, czym się dokładnie zajmują możesz przewidzieć, jakie tematy zostaną poruszone podczas rozmowy kwalifikacyjnej i lepiej przygotujesz się do odpowiedzi. Będziesz też w stanie przewidzieć, czego będą od ciebie wymagać w pracy więc przedstawisz swoje najodpowiedniejsze cechy. Dobre rozeznanie w sytuacji także pomoże ci się uspokoić, bo mniej spraw cię zaskoczy.

Przećwicz rozmowę wcześniej

Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną przemyśl, o co mogą cię pytać i przygotuj sobie odpowiedzi. Zastanów się, jakie informacje na swój temat możesz przekazać, by zainteresować sobą pracodawcę. Dzięki temu unikniesz mówienia o sprawach nieistotnych, a twoje odpowiedzi będą bardziej spójne i mniej nerwowe. To przedstawi cię w dobrym świetle. Będziesz brzmieć pewnie i profesjonalnie.

Pierwsze wrażenie to połowa sukcesu

Odpowiedni wygląd doda ci pewności siebie i wywoła pozytywne wrażenie na pracodawcy. To zachęci go do rozmowy z tobą. Niechlujny ubiór, nieświeży wygląd czy ewidentne zaniedbanie nastawią rozmówcę negatywnie i będzie mniejszą uwagę przykładał do twojej wypowiedzi. Niezależnie od stanowiska, na jakim chcesz pracować ubierz się elegancko, zadbaj o wygląd włosów i paznokci. To podstawowe elementy, które rzucają się w oczy od pierwszego spojrzenia. Wyglądając profesjonalnie pokażesz, że traktujesz pracę poważnie, a to zwiększy twoje szanse już na początku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *