Zakupy w sklepie to jedna z większych przyjemności, jakie można sobie zafundować. Bywalcy niejednego centrum handlowego w Warszawie mogą za swoje zakupy zapłacić na kilka sposobów. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak nowoczesne technologie sprawiają, że o wiele chętniej sięgamy po płatności bezgotówkowe.
Szelest banknotów
Transakcje gotówkowe nadal uchodzą za najpopularniejsze rozwiązanie. Banknotami można płacić za wszystko i wszędzie, bez względu na wartość wybranego towaru. Gotówka przydaje się na małych straganach, u ulicznych sprzedawców, przy skorzystaniu z publicznej toalety. Mimo że za coraz więcej usług można płacić już kartą, operacje „z ręki do ręki” nadal przodują. Zwolennicy takiego rozwiązania utrzymują, że gotówka ratuje ich w chwilach, gdy w pobliżu nie ma bankomatu lub terminala płatniczego. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą po swoich zakupach zostawiać śladu na wyciągu z karty. Gotówka przydaje się także wtedy, gdy chcemy wręczyć komuś napiwek. Mamy pewność, że pieniądze trafią do właściwej osoby, a nie wspólnego podziału, jak w przypadku napiwków, doliczanych do rachunku.
Nie tylko dla oszczędnych
Na korzystanie z gotówki stawiają również ci, którzy lubią oszczędzać. Zabierają do centrum handlowego w Warszawie konkretną kwotę, ponad którą nie zamierzają wydawać nic więcej. Jednak takie rozwiązanie jest ryzykowne. Portfel, wypchany banknotami niepotrzebnie przyciąga uwagę osób trzecich, kiedy sięgamy po niego przy kasie. Jego zgubienie łączy się ze stratą znacznej ilości pieniędzy. W przypadku kradzieży o wiele bardziej praktyczna jest karta płatnicza. Po jej zagubieniu w kilka chwil można skontaktować się z bankiem i zastrzec transakcje, jakie mogą być nią wykonywane. Mały kawałek plastiku wygląda bardzo niepozornie, ale może pomieścić miliony. Nadaje się do płacenia we wszystkich dużych sieciach, na stacjach benzynowych, w restauracjach, a nawet w Internecie. Karta to świetna opcja na zagranicznym wyjeździe, kiedy skończy się lokalna gotówka. Terminale można spotkać nawet w małych miejscowościach turystycznych, pojawiły się także na poczcie. Można dzięki nim zapłacić za mandat bez konieczności posiadania papierowego wezwania do zapłaty.
Swoboda w płatnościach
Karty kredytowe w centrum handlowym w Warszawie to wygoda transakcji, dopóki system bankowy sprawnie działa. W przypadku awarii klient może mieć duże problemy przy kasie. Krytycy stosowania kart utrzymują, że ich regularne używanie powoduje brak kontroli nad wydatkami. Badania potwierdzają, że duża ilość posiadaczy kart nie pamięta, na jaką kwotę wykonywali ostatni przelew. Podobnie reagowały osoby, które zdecydowały się na ostatni z popularnych sposobów płacenia, czyli korzystanie z aplikacji mobilnych. Płatność zbliżeniowa jest możliwa dzięki karcie ze specjalną antenką. Już ponad 18 mln kart ma taką funkcję. To rozwiązanie szybkie, łatwe i przyjemne, dostępne w miejscach, w których jest specjalny czytnik. Wystarczy przystawić kartę do terminala, aby zapłacić za swoje zakupy. Niektóre banki wydają dodatkowe gadżety zbliżeniowe jak naklejki, zegarki czy breloki. Karty zbliżeniowe uchodzą za stosunkowo bezpieczne.
Coraz popularniejsze są również transakcje zbliżeniowe przy pomocy telefonu. Karty sim również posiadają stosowne antenki, podobnie jak te bankomatowe. Do terminala zamiast karty przykłada się cały telefon. Takie płatności można zabezpieczyć kodem PIN i uruchamiać tylko wtedy, gdy chcemy zapłacić.