Jak działa karta debetowa?

Karty debetowe cieszą się ciągle rosnącą popularnością, co oznacza, że ilość wykonywanych nimi transakcji gotówkowych, jest niewiele mniejsza niż „czystą gotówką”. Często są mylone z kartami kredytowymi – całkowicie niesłusznie, czego wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Zgodnie z danymi statystycznymi, na koniec marca 2021 roku w Polsce funkcjonowało już 29,6 miliona kart debetowych, a ilość ta, ciągle wzrasta. Stanowią one około 82% wszystkich kart wydawanych w kraju.

Czym tak na prawdę jest karta debetowa i jak działa?

Jest to instrument płatniczy, który służy zarówno do wykonywania transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Karty debetowe proponowane są zwykle, podczas zakładania konta osobistego. Kwota całościowa transakcji tego typu kartą, nie może przekroczyć wysokości salda środków zgromadzonych na rachunku, do którego jest przypisana. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jego właściciel korzysta z tzw. „salda debetowego”, pozwalającego na uruchomienie dodatkowych środków w ramach określonego w umowie z bankiem limitu.

Podstawą wykorzystania karty debetowej jest terminal, który musi znajdować się w punkcie usługowo-handlowym, z którego chcesz skorzystać. Aktualnie płatności zbliżeniowe do kwoty 100 zł, nie wymagają autoryzacji PIN-em, co ma duże znaczenie dla komfortu, podczas codziennych zakupów. Karta debetowa, umożliwia również wypłaty z bankomatów. Pozyskiwane w ten sposób ilości gotówki, także mogą być ograniczone przez posiadacza konta – celem maksymalnego dopasowania do jego potrzeb.

Transakcja płatnicza kartą debetową powyżej 100 zł, wymaga potwierdzenia PIN-em, także w przypadku płatności zbliżeniowej. Proces autoryzacji trwa ledwie kilka sekund, co nie jest żadnym utrudnieniem podczas zakupu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w rzeczywistości, obejmuje on kilka etapów:

  1. Użycie karty debetowej, generuje przesył danych do centrum rozliczeniowego, celem autoryzacji transakcji.
  2. Następnie dane, przesyłane są do sieci instytucji wystawiającej kartę (np. Mastercard, Visa), która przekazuje je dalej do banku wystawiającego kartę debetową.
  3. Bank wyraża zgodę na wykonanie płatności, lub ją odrzuca, np. z powodu braku środków na koncie.

Karta debetowa, udostępnia usługę cashback, która to, umożliwia wypłacenie gotówki nie tylko z bankomatów, ale także bezpośrednio w kasie sklepu. Punkty obsługujące wypłaty, są oznaczane specjalną naklejką, umieszczaną zwykle na drzwiach, lub przy wejściu do punktu usługowo-handlowego, jak i przy kasie.

Jak ją otrzymać?

Wystarczy posiadać konto osobiste w banku i wystąpić o wydanie karty debetowej. Wniosek tego typu, można zwykle złożyć w bankowości elektronicznej, bez konieczności osobistego udania się do placówki bankowej. Istnieje również możliwość, zamówienia jej poprzez infolinię banku, lub jego aplikację mobilną.

Koszty użytkowania

Samo wydanie karty debetowej, nie oznacza zwykle żadnych dodatkowych kosztów. Jednak zależnie od wybranej oferty, lub zaistnienie konkretnej promocji, prowadzenie jej może być bezpłatne lub wiązać się z naliczeniem miesięcznej opłaty. Najczęstszym rozwiązaniem umożliwiającym bezpłatne wykorzystanie karty debetowej, jest spełnienie konkretnych warunków stawianych przez bank, np. wykonanie określonej liczby transakcji przy pomocy BLIK-u lub na określoną minimalną kwotę.

Czym różni się karta debetowa od karty kredytowej?

Oba typy kart, różni bardzo wiele, jedyne co je łączy, to podobny wygląd i możliwość zapłacenia nimi w sklepie stacjonarnym oraz internetowym.

Karta debetowa, umożliwia operowanie środkami do maksymalnej kwoty, ograniczonej przez wysokość salda konta (przy założeniu braku aktywnej linii debetowej). Natomiast karta kredytowa, umożliwia wykonywanie transakcji do osiągnięcia limitu określanego przez sam bank. Środki wydane przy jej użyciu, trzeba zwrócić – jeżeli do spłaty dojdzie w okresie bezodsetkowym, nie zostaniesz obarczony żadnymi dodatkowymi kosztami. Jednak zwrot po tym okresie, będzie związany z odsetkami, zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Otrzymanie karty kredytowej, oznacza posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, która jest weryfikowana przez sam bank, na podstawie osiąganych przez osobę wnioskującą o nią, danych o dochodach, kosztach życia oraz ogólnej sytuacji majątkowej. Bardzo często dochodzi do dodatkowej weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Wydanie karty debetowej, nie jest związane z weryfikacją zdolności kredytowych, bowiem jej właściciel, może korzystać jedynie z własnych środków, a nie banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *