Każdej osobie zatrudnionej w Holandii, przysługuje dodatek wakacyjny, tzw. vakantiegeld. Dodatek wakacyjny należy się wszystkim pracownikom, również tym z Polski, którzy są zatrudnieni legalnie na stałej umowie lub czasowej.
Dodatek wakacyjny jest dla Ciebie? Ile właściwie powinieneś dostać?
Vakantiebijslag – to ustawowa nazwa dodatku urlopowego w Holandii. Potocznie nazywany jest również vakantiegeld lub vakantietoeslag. Dodatek wakacyjny wynosi co najmniej 8% rocznych zarobków brutto. Wysokość ta została ustalona ustawowo. Więc jeśli zdarzy się, że Twój pracodawca będzie twierdził, że przysługuje Ci mniej, to znaczy, że nie jest uczciwy i najprawdopodobniej chce Cię pozbawić części Twoich pieniędzy.
Jak obliczyć wysokość dodatku wakacyjnego?
Obliczenie kwoty brutto jest banalnie proste. Trochę bardziej problematyczne będzie natomiast obliczenie kwoty netto, czyli ile faktycznie dostaniesz „na rękę”.
Poniżej przedstawiamy przykładowe obliczenia dla minimalnej wysokości dodatku wakacyjnego.
- Po pierwsze – oblicz, jakie były Twoje roczne zarobki brutto (pod uwagę bierze się okres od 1 czerwca roku ubiegłego, do 31 maja roku bieżącego). Jeżeli zarabiałeś np. 2,000 euro brutto miesięcznie, to kwotę tę musisz pomnożyć 12 razy (12x 2,000 euro = 24,000 euro).
- Po drugie – od kwoty rocznych zarobków brutto oblicz 8% (analizując dalej wcześniejszy przykład: 24,000 euro x 8% = 1,920 euro).
- Po trzecie – trzeba obliczyć kwotę netto – i tu pojawiają się schody. Holenderski system podatkowy jest bardzo skomplikowany.
Bardzo trudno zgubić się w natłoku ulg podatkowych, kwot wolnych od podatku, dodatków, wyjątków, czy specyficznych zapisów poszczególnych układów zbiorowych o pracę. Nie ma uniwersalnego przelicznika brutto-netto, każda indywidualna sytuacja może być inna. Możliwe jest w miarę dokładne określenie dodatku wakacyjnego. Aby to zrobić, niezbędna jest znajomość holenderskich stawek podatkowych. Musisz zatem sprawdzić, do którego przedziału wpada Twoje vakantiegeld. Należy mieć świadomość, że podatki w Holandii są wysokie, dlatego suma zarobków „na rękę”, po odciągnięciu wszystkich podatków, może być nawet o 30 do 50% mniejsza! Analizując dalej nasz przykład, przy założeniu, że Twój podatek wyniesie 50%, „na rękę” otrzymasz orientacyjnie 960 euro (1,920 euro x 50%).
Co bardzo ważne, musisz upewnić się, że Twój pracodawca faktycznie odprowadza co miesiąc 8% z Twojego wynagrodzenia brutto. Jest to warunek, abyś otrzymał tzw. wakacyjne.
Kiedy możesz wypłacić swoje wakacyjne?
Robi się to zazwyczaj jednorazowo, pod koniec maja lub na początku czerwca. Jest to doskonały czas, bo robi się już wtedy ciepło i wszyscy zaczynają planować wakacje. Zdarza się jednak (np. przy pracy tymczasowej), że premia urlopowa wypłacana jest co miesiąc, jako dodatek do wypłaty.
Co ważne, w Holandii nie można zamienić przysługującego urlopu na dodatkowe wynagrodzenie, czyli zrezygnować z wakacji na rzecz dodatkowych pieniędzy.
Więcej na temat pracy w Holandii znajdziesz na www.hollandcontracting.pl!