Czym zajmuje się komornik i kto może nim zostać?

Prawdopodobnie każdy wie, że komornik zajmuje się odzyskiwaniem długów. Jednak na czym konkretnie polega jego praca? Jakie ma on uprawnienia? Kto może zostać komornikiem? Wymienione kwestie nie są już tak oczywiste. Nie każdy również wie, jak rozpocząć współpracę z komornikiem. Poniżej wyjaśniamy te zawiłe kwestie.

Komornik jako funkcjonariusz publiczny

Obecnie komornik ma w Polsce status funkcjonariusza publicznego. Oznacza to mniej więcej tyle, że działa on jako organ wspierający obywateli. Przede wszystkim jednak komornik współpracuje z przedsiębiorcami, którzy próbują odzyskać dług. Z racji tego, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym, nie pracuje on całkowicie niezależnie, lecz zawsze jest przypisany do konkretnego sądu rejonowego. Sąd ten wyznacza natomiast rewir działania komornika. Niemniej jednak rewiry zwykle nie są zobowiązujące. Co to znaczy? Rzecz w tym, iż jeśli wierzyciel chce skorzystać z usług komornika działającego w innym rewirze niż właściwy dla danego sądu rejonowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobił.

Jak działa komornik?

Momentem, w którym komornik przystępuje do pracy, jest wydanie tak zwanego tytułu wykonawczego do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Postępowanie polega na zajęciu majątku dłużnika. W ten sposób komornik odzyskuje dług, którego dłużnik nie spłacił w określonym terminie. Przeważnie dłużnik otrzymuje szansę, aby spłacić dług w późniejszym terminie, w wygodny dla siebie sposób. Odbywa się to na etapie windykacji należności. Natomiast komornik rozpoczyna działania dopiero wtedy, kiedy działania windykatorów okażą się nieskuteczne. Należy zaznaczyć, że komornik nie podejmuje działań sam z siebie. Robi to na polecenie wierzyciela, który składa wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Uprawnienia komornika

Uprawnienia komornika są znaczne, gdyż może on zająć większość majątku dłużnika. Przeważnie rozpoczyna od pensji. Ponadto, zajmowane są również ruchomości, takie jak urządzenia elektroniczne. Komornik ma także prawo przejąć samochód dłużnika oraz jego nieruchomości, takie jak domy, mieszkania, ale też np. garaże, czy przydomowe warsztaty. Przepisy prawa chronią dłużnika przed utratą całego majątku. W żadnym wypadku komornik nie może go całkowicie pozbawić środków do życia. Funkcjonariusz publiczny nie zajmuje ubrań czy artykułów spożywczych niezbędnych dłużnikowi.

Kto może zostać komornikiem?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa komornikiem może zostać jedynie osoba, która ukończyła studia prawnicze. Ponadto, niezbędne jest również ukończenie aplikacji komorniczej. Jednak to jeszcze nie wszystko. Zanim dany prawnik zostanie komornikiem, musi nabrać praktycznego doświadczenia. Dlatego też wymaga się, aby przed przejęciem tej funkcji przepracował co najmniej dwa lata jako asesor komorniczy. Ponadto, osoba pragnąca zostać komornikiem musi spełniać kilka oczywistych warunków. Obowiązkowe jest posiadanie polskiego obywatelstwa, oraz niekaralność.

Artykuł powstał we współpracy z komornik sądowy Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *