Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad relokacją posiadanych środków, a także zmianą miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Dziś postaramy się jak najdokładniej odpowiedzieć na to pytanie tak, by tematyka sprzedaży mieszkania z kredytem stała się zrozumiała.

Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy to możliwe?

Kupując mieszkanie na kredyt, zazwyczaj liczymy się z tym, że jego zbycie będzie możliwe nie wcześniej niż po spłacie całego zobowiązania. W związku z wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości, w głowie kredytobiorcy pojawia się przeświadczenie, że w zasadzie mieszkanie nie należy do niego.

Tymczasem warto wiedzieć, że choć rzeczywiście sprzedaż mieszkania z kredytem jest obarczona pewnymi warunkami, nie jest niemożliwa. Jako właściciel lokalu, kredytobiorca dysponuje szeregiem uprawnień, takich jak przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, który oferuje korzystniejsze warunki, a także sprzedaż lokalu obciążonego hipoteką.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym jest co prawda możliwa, jednak wymaga uzyskania zgody banku na przeprowadzenie takiego działania. Można wskazać na kilka metod zbycia mieszkania, a dodatkowo – trzeba spełnić kilka warunków, które sprawią, że czynność ta będzie możliwa.

Mieszkanie z kredytem hipotecznym można sprzedać samodzielnie lub korzystając z pomocy biura nieruchomości. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które nie mają zbyt dużej wiedzy jeśli chodzi o rynek zbytu nieruchomości, a także załatwianie spraw bankowych.

Aby móc sprzedać mieszkanie z kredytem, należy zacząć od uzyskania od banku zaświadczenia o aktualnym stanie zadłużenia nieruchomości z tytułu kredytu mieszkaniowego. W dokumencie tym znajduje się szereg informacji, które mają duże znaczenie dla potencjalnego nabywcy: wspomnianą już wysokość zadłużenia, termin spłaty kredytu, ewentualną prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu, numer rachunku technicznego, a także oświadczenie banku o tym, że hipoteka może zostać wykreślona niezwłocznie po spłacie całości kredytu. Dokument ten ma jednak termin ważności: 30 dni od daty wystawienia. To może oznaczać, że jeśli pierwsza osoba zainteresowana zakupem nie zdecyduje się na nabycie mieszkania, a kolejna pojawi się po ponad miesiącu – trzeba będzie wystąpić do banku po raz kolejny.

Następnie, konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej, w której obecny właściciel lokalu i jego potencjalny nabywca omawiają warunki sprzedaży lokalu. Jest to dokument, który jest niezbędny dla realizacji bankowego pisma z poprzedniego akapitu, czyli tzw. promesy bankowej.

Dopiero teraz możliwe jest dokonanie właściwej sprzedaży lokalu, która odbywa się poprzez podpisanie umowy w obecności notariusza, w formie poświadczonego aktu notarialnego. W dokumencie tym muszą znaleźć się wszelkie ważne warunki, które są związane z ustanowieniem nowej hipoteki (opcjonalnie), a także sprzedażą lokalu. Na koniec całej procedury, po zapłacie środków, dochodzi do przekazania w ręce nabywcy dokumentu o spłacie kredytu, który daje możliwość zwolnienia z hipoteki – jest on wydawany przez bank.

Sprzedaż domu z kredytem – czy jest możliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy sprzedaż domu z kredytem jest możliwa na podobnej zasadzie co zbycie mieszkania obciążonego hipoteką. Pragniemy uspokoić: procedura w tym przypadku nie różni się w żaden sposób od zbycia mieszkania.

O czym warto pamiętać, sprzedając mieszkanie z hipoteką?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to, że jeśli zbycie nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat od jej zakupu, konieczna może okazać się zapłata podatku dochodowego w wysokości 19%. Można tego uniknąć, przeznaczając środki na zakup nowej nieruchomości, jednak jeśli zbycie mieszkania czy domu nie jest związane z chęcią nabycia innego lokalu – lepiej jest wstrzymać się i sprzedać nieruchomość dopiero po upływie pięcioletniego terminu. Jeśli jednak czas pozostały do jego upływu jest zbyt długi, należy liczyć się z koniecznością utraty niemalże 1/5 pozyskanej ze sprzedaży kwoty. Warto przy tym zaznaczyć, że w ręce zbywcy nie trafia pełna kwota pozyskana od kupującego, a jedynie różnica pomiędzy pozostałą wartością kredytu hipotecznego a kwotą, za jaką nieruchomość ma zostać sprzedana.

Jak widać, sprzedaż mieszkania z kredytem jest jak najbardziej możliwa. Co więcej, ilość czynności, których należy się podjąć nie jest bardzo duża, choć może okazać się dość skomplikowana dla osób nieobeznanych z tą tematyką. W takiej sytuacji sprzedaż lokalu mieszkalnego warto powierzyć profesjonalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *