Co to jest angielski biznesowy i do czego się przydaje?

Jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo, studiujesz lub poszukujesz skutecznego sposobu na rozwój kariery, to pewnie termin „angielski biznesowy” nie jest Ci obcy. Na czym tak naprawdę polega język biznesu i dla kogo przeznaczone są kursy Business English? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym artykule.

Angielski biznesowy – co to jest?

Angielski dla dorosłych to szerokie pojęcie, pod którym kryją się rozmaite formy kursów. Jedną z nich jest właśnie angielski biznesowy. Przyjmuje się, że pojęcie to określa szczególny rodzaj języka angielskiego, używanego tylko i wyłącznie w szeroko pojętym biznesie międzynarodowym. Stosowany jest jedynie w kontaktach zawodowych, nie tylko między krajami angielskojęzycznymi, ale między firmami na całym świecie. To uniwersalny język komunikacji między ludźmi z różnych zakątków kuli ziemskiej. Można przyrównać to zjawisko do pisma technicznego, które jest uniwersalne na całym świecie, tylko że w tym przypadku chodzi o język mówiony.

Bussines English od tradycyjnego angielskiego różni się głównie słownictwem oraz kontekstem, w którym się go stosuje.

Bussines English – cechy charakterystyczne

W języku biznesowym chodzi głównie o prostotę, zwięzłość i precyzję. Język ten ma być przejrzysty i łatwy w odbiorze. Komunikacja biznesowa pozbawiona jest wszelkiego rodzaju ozdobników, niuansów językowych czy niedomówień. Można to szczególnie dostrzec w dwóch obszarach:

  • komunikacja pisemna – każdy e-mail powinien być dobrze zrozumiany przez zagranicznego kontrahenta czy klienta. Treść jest zwięzła, a zdania proste. W kontaktach z osobami nieanglojęzycznymi upraszcza się gramatykę i unika skomplikowanych struktur.
  • słownictwo – główny nacisk kładzie się na terminologię związaną bezpośrednio z biznesem, która służy do opisania interesujących nas zagadnień. W angielskim biznesowym unika się wszystkiego, co mogłoby utrudnić zrozumienie komunikatu: idiomów, przysłów, wyrażeń nacechowanych kulturowo czy historycznie, czasowników złożonych (tzw. phrasal verbs) itp. Długie i niezrozumiałe wyrazy staramy się zastępować krótszymi i bardziej powszechnymi.

Następną charakterystyczną cechą angielskiego biznesowego jest umiejętność odnalezienia się w kontaktach z osobami spoza naszego kręgu kulturowego. Na kursie Business English uczniowie ćwiczą praktyczne zastosowanie języka w sytuacjach biznesowych, takich jak prezentacje, negocjacje handlowe, przedstawienie oferty czy prowadzenie spotkania. Dodatkowo jednak poznają przydatne informacje związane z etykietą biznesową oraz akceptowalne i nieakceptowalne zachowania w poszczególnych krajach.

Dla kogo język angielski biznesowy?

Język biznesowy to przydatna umiejętność na rynku pracy, jednak nie dla każdego. Przyda się tym, którzy poważnie myślą o rozwoju zawodowym w środowisku korporacyjnym, zwłaszcza w branżach handlowych, prawniczych czy marketingowych.

Polecamy go również ludziom, którzy chcą rozwinąć swoją działalność na rynku zagranicznym i nawiązać współpracę z instytucjami poza granicami Polski.

Jeżeli rozważasz migrację zarobkową, jednak chcesz zdobyć prace zgodną ze swoim wykształceniem i kwalifikacjami, to angielski biznesowy na pewno Ci w tym pomoże.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *