Jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo, studiujesz lub poszukujesz skutecznego sposobu na rozwój kariery, to pewnie termin „angielski biznesowy” nie jest Ci obcy. Na czym tak naprawdę polega język biznesu i dla kogo przeznaczone są kursy Business English? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym artykule.
Angielski biznesowy – co to jest?
Angielski dla dorosłych to szerokie pojęcie, pod którym kryją się rozmaite formy kursów. Jedną z nich jest właśnie angielski biznesowy. Przyjmuje się, że pojęcie to określa szczególny rodzaj języka angielskiego, używanego tylko i wyłącznie w szeroko pojętym biznesie międzynarodowym. Stosowany jest jedynie w kontaktach zawodowych, nie tylko między krajami angielskojęzycznymi, ale między firmami na całym świecie. To uniwersalny język komunikacji między ludźmi z różnych zakątków kuli ziemskiej. Można przyrównać to zjawisko do pisma technicznego, które jest uniwersalne na całym świecie, tylko że w tym przypadku chodzi o język mówiony.
Bussines English od tradycyjnego angielskiego różni się głównie słownictwem oraz kontekstem, w którym się go stosuje.
Bussines English – cechy charakterystyczne
W języku biznesowym chodzi głównie o prostotę, zwięzłość i precyzję. Język ten ma być przejrzysty i łatwy w odbiorze. Komunikacja biznesowa pozbawiona jest wszelkiego rodzaju ozdobników, niuansów językowych czy niedomówień. Można to szczególnie dostrzec w dwóch obszarach:
- komunikacja pisemna – każdy e-mail powinien być dobrze zrozumiany przez zagranicznego kontrahenta czy klienta. Treść jest zwięzła, a zdania proste. W kontaktach z osobami nieanglojęzycznymi upraszcza się gramatykę i unika skomplikowanych struktur.
- słownictwo – główny nacisk kładzie się na terminologię związaną bezpośrednio z biznesem, która służy do opisania interesujących nas zagadnień. W angielskim biznesowym unika się wszystkiego, co mogłoby utrudnić zrozumienie komunikatu: idiomów, przysłów, wyrażeń nacechowanych kulturowo czy historycznie, czasowników złożonych (tzw. phrasal verbs) itp. Długie i niezrozumiałe wyrazy staramy się zastępować krótszymi i bardziej powszechnymi.
Następną charakterystyczną cechą angielskiego biznesowego jest umiejętność odnalezienia się w kontaktach z osobami spoza naszego kręgu kulturowego. Na kursie Business English uczniowie ćwiczą praktyczne zastosowanie języka w sytuacjach biznesowych, takich jak prezentacje, negocjacje handlowe, przedstawienie oferty czy prowadzenie spotkania. Dodatkowo jednak poznają przydatne informacje związane z etykietą biznesową oraz akceptowalne i nieakceptowalne zachowania w poszczególnych krajach.
Dla kogo język angielski biznesowy?
Język biznesowy to przydatna umiejętność na rynku pracy, jednak nie dla każdego. Przyda się tym, którzy poważnie myślą o rozwoju zawodowym w środowisku korporacyjnym, zwłaszcza w branżach handlowych, prawniczych czy marketingowych.
Polecamy go również ludziom, którzy chcą rozwinąć swoją działalność na rynku zagranicznym i nawiązać współpracę z instytucjami poza granicami Polski.
Jeżeli rozważasz migrację zarobkową, jednak chcesz zdobyć prace zgodną ze swoim wykształceniem i kwalifikacjami, to angielski biznesowy na pewno Ci w tym pomoże.
źródło zdjęcia: freepik.com