Bitcoin – co to jest?

W największym skrócie – Bitcoin (BTC) jest funkcjonującą w internecie kryptowalutą, inaczej pieniądzem opartym na kryptografii. Do obiegu wprowadzony został w 2009r., utworzył go człowiek bądź grupa kryjąca się w sieci pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Czym różni się od zwykłych walut?

Tym co najbardziej wyróżnia Bitcoina spośród dotychczasowych walut jest fakt, że nie posiada on centralnego emitenta. Mówi się, że jest zdecentralizowany. Dla przykładu, polskie złotówki są emitowane przez Narodowy Bank Polski, teoretycznie w nieskończonym, dowolnym nakładzie. Jakby tego było mało, ta cyfrowa waluta posiada w swoim kodzie mechanizm odpowiadający za kontrole inflacji. Liczba jej jednostek ograniczona jest ściśle do 21 milionów BTC.

Dzięki takim parametrom śmiało możemy określić Bitcoina mianem „waluty deflacyjnej”, skoro jego ilość jest ograniczona to w dłuższej perspektywie czasu nie będzie mógł w nieskończoność tracić na wartości.

Jak płacić walutą, która jest warta tysiące dolarów?

Być może zastanawiałeś się, jak dokonywać tak drogą walutą jakichś drobnym transakcji. Większość ogólnodostępnych walut wymieniać można na nominały do dwóch miejsc po przecinku. Jeden dolar składa się ze stu centów, odpowiednio złotówka i grosze.

Twórcy Bitcoina mając na uwadze to, że chcieli uczynić z niego walutę globalną oraz deflacyjną, wprowadzili podział na 100 milionów mniejszych jednostek. Z tego właśnie powodu, nawet gdyby cena BTC osiągnęła 20000$ za jeden token, nic nie stało by na przeszkodzie, żeby zapłacić nim za kajzerkę o wartości 20 polskich groszy.

Dokonywanie płatności

Technologia blockchain na której oparty jest Bitcoin z reguły wydaje się bardzo skomplikowana osobą nieobeznanym w temacie. Sam sposób przechowywania i płatności jest tak na prawdę banalnie prosty. Śmiało stwierdzę, że prostszy niż w przypadku systemów bankowych.

Aby przechowywać i wysyłać/odbierać kryptowalute wystarczy zarejestrować się w odpowiednim serwisie lub pobrać aplikację na swój komputer i utworzyć adres portfela. Od teraz możemy wysyłać środki osobie przebywającej na drugim końcu świata nawet w kilka minut, bez żadnych kosztów i ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *