4 sposoby na bezpieczne zakupy i płatności w internecie

Świat e-commerce w roku 2020 nabrał szczególnego znaczenia. To poprzez internet załatwiamy teraz większość spraw, robimy zakupy, a nawet pracujemy w trybie home office. Zastanawiałeś się kiedyś, czy takie „życie online” jest bezpieczne? W końcu każdy Twój ruch w sieci zostawia jakiś ślad. Co zrobić, by poczuć się pewniej zamawiając produkty drogą elektroniczną? Czy są rozwiązanie chroniące Twój osobisty rachunek bankowy przed cyberzagrożeniami? Jak bankowość internetowa zabezpiecza Cię przed niebezpieczeństwami? Czy konto w banku ma wpływ na pewność transakcji? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć. Poznaj sposoby, na bezpieczne zakupy i płatności w internecie!

Zakupy – kiedyś offline, teraz online?

W wyniku globalnej pandemii staramy się ograniczać niektóre czynności w świecie realnym i przenieść te aktywności do sfery online. Dotyczy to szczególnie zakupów. Obecnie zamawiamy je wygodnie przez internet. Ubrania, buty, elektronika, zabawki, leki, a nawet produkty spożywcze – wszystko to można kupić z bezpośrednią dostawą pod same drzwi. Internetowe sklepy przeżywają prawdziwe oblężenie i odnotowują coraz wyższy ruch na swoich stronach.

Kupując online, wybór odpowiedniej formy płatności oraz to, w jakim banku posiadasz konto osobiste, ma znaczenie w kontekście bezpieczeństwa całego procesu. Co jeszcze jest ważne? Na co warto zwracać uwagę?

Założenie konta osobistego w zaufanym banku

Zapewne szukając instytucji, w której otworzysz konto osobiste, kierowałeś się głównie wysokością opłat za jego prowadzenie oraz kosztami różnych dodatkowych udogodnień. To podstawowy błąd, jaki popełnia wiele osób. Kwota, którą miesięcznie musisz przekazać do banku jest ważna, ale istotniejsze są względy bezpieczeństwa.

Zakładanie konta wymaga sprawdzenia, czy wybrany bank:

 • cieszy się dobrą opinią wśród dotychczasowych klientów – możesz poszukać takich informacji np. na forach internetowych,
 • stosuje skuteczne zabezpieczenia systemu – korzystanie z elektronicznej bankowości musi być maksymalnie bezpieczne,
 • ponosi odpowiedzialność za nieuprawniony dostęp do Twojego konta lub karty ze strony osób trzecich – czyli czy zwróci Ci pieniądze w przypadku ich kradzieży,
 • przeprowadza częste modyfikacje systemu – prace techniczne zwykle wiążą się ze wzmocnieniem dotychczasowych zabezpieczeń.

Wszystko to przekłada się na bezpieczne zakupy i płatności w internecie. Dopiero po zweryfikowaniu tych kwestii zwróć uwagę na inne czynniki, np. czy:

 • karta debetowa do konta wiąże się z opłatami,
 • masz możliwość wyboru między Visa a MasterCard,
 • możesz obsługiwać konto bankowe przez internet,
 • wypłaty gotówki, przelewy i inne transakcje internetowe są darmowe.

Korzystanie z właściwego rachunku

Robiąc zakupy online pamiętaj również, że to, z jakiego rodzaju konta korzystasz, także ma znaczenie. Nie używaj do tego celu rachunków oszczędnościowych czy walutowych, na których znajdują się większe sumy. W sytuacji kradzieży możesz stracić niemałe pieniądze. Karta płatnicza typu prepaid i konta osobiste, najlepiej takie, gdzie nie przetrzymujesz dużych kwot, będą optymalnym rozwiązaniem.

Obecnie za zakupy online możesz zapłacić:

 • tradycyjnym przelewem – co umożliwia bankowość mobilna i internetowa,
 • wirtualnym portfelem – np. poprzez Apple Pay, Google Pay, PayPal itp.,
 • kartą – podając jej numer, datę ważności i kod CVV/CVC,
 • e-przelewem – np. za pośrednictwem PayU lub Dotpay,
 • poprzez BLIK – podając kod z aplikacji banku,
 • przy odbiorze – gotówką.

Zachowanie szczególnej ostrożności

Pamiętaj, że nawet najlepsze zabezpieczenia stosowane przez bank nie zwalniają Cię z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy dokonywaniu zakupów przez internet. Nie brakuje osób, które czyhają na nieczujnych klientów i wykorzystują ich roztargnienie. Zawsze przed sfinalizowaniem płatności poprzez konto bankowe online, dokładnie sprawdź opinie o sklepie, zweryfikuj certyfikat bezpieczeństwa na stronie i zwróć uwagę, czy Twój program antywirusowy jest aktywny. Nie udostępniaj również danych, które nie są konieczne do zakończenia transakcji.

Oszuści mogą wykorzystać pozyskane informacje np. do zaciągnięcia kredytu. Zdarzają się także przypadki kopiowania kart, co kończy się często stratą pokaźnej sumy gotówki.

Kupuj bezpiecznie – bez wychodzenia z domu

Zdrowie jest zawsze najważniejsze, dlatego w dobie pandemii nie ryzykuj – rób bezpieczne zakupy online. Umożliwia Ci to własny rachunek bankowy. Jeśli jeszcze go nie masz, załóż konto osobiste w Santander Bank Polska przez internet i płać za zamówienia tak, jak chcesz. Wystarczy, że:

 • wypełnisz wniosek online – uzupełniając swoje dane; przekażesz zdjęcie (kopię) dowodu osobistego i wybierzesz kartę do konta,
 • potwierdzisz swoją tożsamość – poprzez wideorozmowę z doradcą, przelew (jeśli masz inny rachunek) lub kuriera,
 • aktywujesz konto,

by zacząć cieszyć się możliwościami, jakie oferuje taki rachunek. Bezpieczne zakupy i płatności w internecie masz na wyciągnięcie ręki. Zobacz, jakie to proste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *