Windykacja b2b – Skuteczne odzyskiwanie długów

Wokół windykacji należności z tytułu b2b zdążyło narosnąć naprawdę wiele mitów. Zarówno przez małe jak i duże podmioty proces odzyskiwania pieniędzy za wykonane usługi jest często traktowany bez należytej uwagi. Wpływ ma na to brak czasu i zaangażowania oraz brak podstawowej wiedzy i kompetencji. Chcąc zrozumieć pojęcie windykacji b2b należy przede wszystkim wiedzieć czym jest współpraca na zasadzie business to business.

Co to jest b2b?

B2B to skrót od business to business. Jego mianem określa się rodzaj współpracy przynajmniej dwóch podmiotów gospodarczych. Przykładem może być sieć sklepów spożywczych, która się zaopatruje u nas, gdyż jesteśmy hurtownią towarów. Jak widać wszystkie transakcje zawierane są między przedsiębiorcami, organizacjami lub stowarzyszeniami.

Nie występuje w nich jednak klient indywidualny, gdyż rynek b2b składa się z przedsiębiorców, których łączą przede wszystkim interesy. W zakresie działań podmiotów leży między innymi przygotowanie ofert, przygotowanie dokumentacji związanej z transakcją oraz kontrola jakości wykonania zamówienia.

Niestety zdarzają się takie przypadki, gdy kontrahenci zwlekają z opłaceniem faktury. Wtedy sprzedawca usług podejmuje kroki zmierzające do odzyskania należności względem dłużnika. Powinna ona być przeprowadzona fachowo i rzetelnie, aby należne pieniądze trafiły na konto wierzyciela w możliwie krótkim czasie.

Co to jest windykacja b2b?

Windykacja b2b to nic innego jak windykacja należności, która powstała między dwoma podmiotami gospodarczymi za wykonane usługi czy za konkretną transakcję. Dotyczy ona nie tylko dużych firm i korporacji, ale także małych i średnich spółek.

Definicja, mimo iż nie jest rozległa to jednak w wystarczający sposób tłumaczy czym jest windykacja b2b. Wielu przedsiębiorców jednak na początku swoich interesów może nie mieć odpowiedniej wiedzy na temat dochodzenia swoich praw. Najczęściej schemat odzyskiwania należności jest klasyczny i prosty. Zwracając się do klienta z prośbą o uregulowanie rachunku za każdym razem można usłyszeć informację o wyjeździe, braku dostępu do komputera, czy też pobycie w szpitalu.

Kilkukrotne zwracanie się o opłatę faktury z czasem zaczyna się robić męczące i frustrujące. Jaki by schemat nie był, faktem jest to, że należność jest regulowana z dużym opóźnieniem lub też wcale jej nie ma. W większych firmach to zazwyczaj księgowa zajmuje się takimi sprawami, ale nawet i ona nie ma podstawowej wiedzy, jak podejść dłużnika. Często wystosowując pismo z wezwaniem do zapłaty zapomina o zasadzie zachowania stopniowej represyjności. Większość przedsiębiorców woli, jednak korzystać z usług firm windykacyjnych lub też komornika, dzięki którym szybko odzyska swoje należności. Trzeba także pamiętać, że taka usługa wcale nie musi być tania. Więcej szczegółów dotyczących windykacji b2b znajdziesz tutaj: http://www.coface.pl/Nasza-oferta/Windykacja-B2B.

Jaki jest profesjonalny windykator?

Dobry windykator powinien sprawnie i szybko przeprowadzić proces odzyskiwania należności od dłużnika. Jego najważniejszymi cechami powinny być oczywiście doświadczenie oraz kreatywność, na którą zwraca uwagę niewiele osób. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że większość ludzi patrzy przede wszystkim na wykształcenie windykatora. Jak w wielu innych branżach i tutaj papierek nie musi świadczyć o jego umiejętnościach.

Windykacja należności to proces, który wymaga również znajomości technik negocjacyjnych oraz umiejętności wywierania wpływu na określone zachowania. Bardzo często dłużnicy próbują kombinować, aby wykazywać, że obecnie nie mają żadnych możliwości spłaty zadłużenia. Wtedy dobry windykator poinformuje, że pozbywanie się majątku dłużnika może skutkować konsekwencjami karnymi.

Firmy windykacyjne często prowadzą szkolenia dla swoich pracowników wydatnie podwyższając ich kwalifikacje, przez co wykonana usługa dla wierzyciela staje się efektywniejsza. Wart wiedzieć, że windykacja należności nie musi być za każdym razem taka sama. To, co zadziała na jednego kontrahenta niekoniecznie będzie działać na drugiego.

przeprowadzanie windykacji

Windykacja należności przez komornika czy firmy?

Trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, że każda windykacja b2b to wchodzenie na drogę sądową. Tego typu postępowanie to oczywiście koszty dla firmy. Doliczyć do nich należy zastępstwa w procesie, uzyskanie prawomocnego tytułu, czy zastępstwa egzekucji. Ponadto wiele firm oraz komorników działa między sobą na zasadzie współpracy abonamentowej. Warto nadmienić, że kwoty te nie należą do najniższych.

Podczas egzekucji należności również trzeba sporo pieniędzy wydać. Na dodatkowe koszty składają się kwoty z tytułu wysyłania monitów, poszukiwania majątku, zaliczki na zapytanie, czy też wydatki na komornika. Firmy działające w zakresie windykacji b2b nie są więc takie tanie jak to jest w przypadku windykatora.

Od dłuższego czasu można zauważyć, że windykacja należności poprzez komornika to pewnego rodzaju fikcja. A przynajmniej nosi takie znamiona i tyczy się to współpracy z wierzyciele. Proceder ten polega na spisywaniu protokołu wykonania czynności terenowych, jednak komornik nie zjawia się tam fizycznie, a jedynie wykorzystuje do tego Google Maps i podwójne awizo.

Windykacja b2b – czy warto zlecać prawnikowi?

Możliwość korzystania z usług firm czy kancelarii prawniczych w zakresie odzyskiwania należności z tytułu b2b nie musi być koniecznie dużą zaletą. Oczywiście prowadzenie innych, często trudnych spraw zgodnie z literą prawa, to niemały atut prawnika, ale windykacja b2b nie musi być jego konikiem. Dlaczego? Windykacja należności wymaga podjęcia stosownych kroków, które będą możliwie krótkie i skuteczne. Prawnik działający w zakresie wyciągania zaległych należności z tytułu b2b może obrać je źle i narazić firmę na dodatkowe wydatki.

Prawnicy z reguły nalegają na szybkie przeniesienie sprawy na drogę sądową. Niekoniecznie może być to trafne rozwiązanie. Owszem, jest skuteczne, ale także kosztowne. Można spróbować mediacji, które w większości przypadków, jednak sprawią, że windykacja należności zostanie przeprowadzona prawidłowo, a budżet firmy na tym nie ucierpi.

Windykacja b2b – co jeszcze warto wiedzieć i znać?

Windykacja b2b to pojęcie i procesy działania w zakresie odzyskiwania należnych pieniędzy wierzycielowi. Dlatego ważne jest, żeby sam zainteresowany posiadał choćby minimalną wiedzę na ten temat. Podstawowe definicje oraz pojęcia z pewnością mogą ułatwić dochodzenie swoich praw, a także być na bieżąco i rozumieć jakie działania podejmuje windykator w danym momencie.

rozliczenie windykacji

Na elementarną wiedzę czym jest windykacja b2b składa się przede wszystkim znajomość definicji poszukiwania majątku dłużnika. Jest to bardzo istotna rzecz, która najczęściej następuje, gdy zadłużony podmiot przestał odbierać pisma czy telefony. W takiej sytuacji windykator osobiście udaje się na miejsce i stara się uzyskać wszelkie informacje związane z majątkiem oraz działalnością przedsiębiorcy. Posiadając takie dane, jak wielkość majątku, czy też inne zadłużenia, mogą one być skutecznym elementem egzekucji komorniczej.

Monitoring należności to kolejne pojęcie, które powinno być znane. Celem tego działania jest nieustanne sprawdzanie i dyscyplinowanie niepłacących kontrahentów. Monitoring należności to także wysyłanie pism i ponagleń do szybszej spłaty wraz z ewentualnymi konsekwencjami za nie dostosowanie się do zapisów. W przeciwnym wypadku ostatecznym rozwiązaniem będzie windykacja b2b i egzekucja komornicza.

Warto także, aby windykacja b2b była znana w dziale handlowym i to od podszewki. Odpowiednie szkolenia pracowników mogą znacznie ograniczyć niepotrzebne kłopoty zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. W wielu firmach handlowcy mają sprzedać towar mimo wszystkie, jednak nie zwracają uwagi na to, czy kontrahent jest wiarygodny. Cieszą się z utargu, który jednak ma odroczony termin płatności. I znów niestety w wielu przypadkach musi zadziałać windykacja b2b.

Podsumowanie

Windykacja b2b to inaczej zbiór procesów mających na celu odzyskanie należnych pieniędzy za wykonane usługi czy też sprzedaż. Stosowana jest zazwyczaj, gdy ponaglenia i telefony od firmy sprzedającej nie przynoszą żadnego skutku. Windykator lub kancelaria prawnicza podejmuje wtedy odpowiednie kroki zachowując wszelkie normy prawne, których skutkiem będzie uiszczenie zalegających opłat.

Windykacja b2b obecnie zaczyna coraz częściej występować i da się o tym słyszeć. Powodem tego jest sytuacja rynkowa oraz brak prześwietlenia kontrahenta pod względem wiarygodności. Z pewnością ciążąca na nim windykacja skłoniłaby wtedy firmę do niepodejmowania z nim współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *