Kody literowe na zwolnieniu lekarskim

Ze zwolnienia lekarskiego przynajmniej raz w życiu korzystała zdecydowana większość ludzi zatrudnionych na umowę o pracę. Czasem były to krótkie jedno- lub dwudniowe zwolnienia, a niekiedy nawet kilkutygodniowe czy nawet dłuższe. Za każdym razem dostawaliśmy zielony druk L4, który musieliśmy w ciągu tygodnia dostarczyć do pracodawcy. Od Nowego Roku mają to być zwolnienia elektroniczne.

Każdy druk zwolnienia lekarskiego posiada kody cyfrowe – 1 lub 2, numer statystyczny choroby, a w niektórych przypadkach kod literowy.  Ale czy każdy z nas Wie, co dokładnie oznaczają literki na owym zwolnieniu? Jest to bez wątpienia bardzo przydatna wiedza – litery od A do E znaczą zupełnie różne rzeczy.

5 oznaczeń zwolnień lekarskich

Zwolnienia lekarskie oznacza się literami A, B, C, D oraz E.

  • A – oznacza niezdolność do pracy w wyniku tej samej choroby, z której wynikała poprzednia niezdolność do pracy (o ile przerwa między zwolnieniami była krótsza niż 60 dni),
  • B – zwolnienie oznaczone tą literą oznacza, że pracownica jest w ciąży,
  • C – w tym wypadku zwolnienie związane jest z chorobą alkoholową,
  • D – oznacza, że zwolnienie zostało przyznane z powodu gruźlicy,
  • E – zwolnienie z tą literą spowodowane jest chorobą zakaźną lub jakąkolwiek chorobą, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni.

Z jakiego powodu stosuje się oznaczenia?

Określenie tego typu okoliczności, w jakich wystawione zostało zwolnienie, ma wpływ nie tylko na możliwość uzyskania zasiłku lub tzw. „chorobowego”, ale również na jego wysokość.

Kody literowe na zwolnieniu lekarskim
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *