Holenderskie prawo podatkowe – o czym musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Wielu Polaków wyjeżdża do pracy do Holandii. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że tamtejszy system podatkowy należy do bardzo restrykcyjnych. Na szczęście liczne ulgi podatkowe obniżają zobowiązanie wobec fiskusa i pozwalają odzyskać część zapłaconego podatku.

Holenderski system podatkowy należy do jednego z tych w Unii Europejskiej, które przechodzą w ostatnich latach transformację. W przypadku Holandii od 2019 roku zmianie uległy na przykład progi podatkowe.

– W 2019 roku rozpoczęto zmiany w Holandii, które mają doprowadzić do pozostawianie dwóch progów podatkowych. W kończącym się właśnie roku 2019 i w 2020 roku obowiązują jeszcze trzy progi. Pierwsza stawka to 36,65% przy dochodzie do 20 142 euro, druga – 38,05% przy dochodzie od 20 142 do 68 507 euro, a trzecia wynosi 51,75% i dotyczy dochodu powyżej 68 507 euro. Od 2021 roku będą obowiązywały już tylko dwa progi podatkowe: 37,05% dla dochodu do 68 507 euro i 49,50% dla dochodu powyżej 68 507 euro – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A., firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Holandii.

– Trzeba również pamiętać, że holenderski system podatkowy dzieli podatników na trzy kategorie. W zależności od rodzaju i źródła dochodu zostaniemy przypisani do różnych boxów. Pierwszy z nich obejmuje osoby osiągające dochód z umowy o pracę lub najmu mieszkania, drugi – osoby zarabiające na udziałach w spółkach, a trzeci box to osoby utrzymujące się z oszczędności – wylicza ekspert.

Kto musi rozliczać się w Holandii?

Większość Polaków wyjeżdżających do pracy w Holandii ma świadomość, że będą musieli się rozliczyć z uzyskanego dochodu przed holenderskim fiskusem. W Holandii zbieraniem podatków zajmuje się Belastingdienst. Na stronie internetowej tego urzędu można przeczytać, że jeśli nawet nie jesteśmy rezydentami w Holandii, mamy obowiązek złożyć deklarację podatkową za ubiegły rok. Terminem ostatecznym jest 1 lipca. Należy pamiętać, że obowiązek rozliczenia powstanie szczególnie wtedy, gdy dostaniemy z Belastingdienst wezwanie do złożenia rocznej deklaracji. Może się zdarzyć również, że dostaniemy z urzędu skarbowego tzw. formę, czyli papierową deklarację. Wtedy także trzeba się rozliczyć. Nie zawsze podatnik jest informowany o konieczności złożenia deklaracji, a mimo to ma taki obowiązek. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy szacujemy, że niedopłata naszego podatku wynosi więcej niż 46 euro lub nadpłata jest większa niż 15 euro.

Ulgi podatkowe w Holandii

Podatki w Holandii są wysokie, ale na szczęście można tam również korzystać z różnych ulg. Dla większości pracowników dostępna jest powszechna ulga podatkowa (Algemene Heffingskorting), która ma część podatkową i składkową. Jeszcze do niedawna jej rozliczaniem zajmował się tylko i wyłącznie pracodawca, a sama ulga była przyznawana automatycznie. Od 2019 roku podatnik sam musi złożyć roczne zeznanie podatkowe, żeby skorzystać z tej ulgi. Do tego jest ona dostępna jedynie dla rezydentów podatkowych, czyli osób, których dochód w ciągu roku w 90% pochodził z Holandii.

Część z podatników korzysta również z tzw. rozłąkowego. To korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób, które wyjeżdżają do pracy w Holandii, a ich rodzina pozostaje w Polsce. Jeśli dochody z pracy w Holandii przekroczą 10 000 euro, a wysokość zapłaconego podatku wynosi co najmniej 800 euro, można zgłosić rozłąkowe do holenderskiego urzędu skarbowego. Wtedy małżonek o niższych dochodach otrzymuje część podatku zapłaconego przez małżonka o wyższych dochodach. Aby skorzystać z rozłąkowego, obydwie strony muszą być partnerami fiskalnymi. Najczęściej to właśnie małżonkowie, ale również osoby żyjące w wolnym związku, gdy mają wspólne dzieci i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe.

Czy możliwy jest zwrot podatku w Holandii?

Skorzystanie z różnych ulg podatkowych sprawia, że w Holandii należy nam się zwrot części lub czasami nawet całości zapłaconego podatku. Średnia kwota takiego zwrotu to 3 252 zł, a więc nie jest to mała suma. Aby jednak odzyskać zwrot, należy najpierw rozliczyć się z podatku. Trzeba do tego przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim potrzebna będzie karta podatkowa (Jaaropgaaf), którą wydaje pracodawca po zakończeniu roku podatkowego. Można również skorzystać z ostatniego odcinka z wypłaty (Salaris). Potrzebne będzie również zaświadczenie UE/WE, które uzyskamy w polskim urzędzie skarbowym. Należy także podkreślić, że można się ubiegać o odzyskanie podatku do 5 lat wstecz. Na zwrot pieniędzy czeka się średnio 3 miesiące. Więcej o zwrocie podatku z Holandii można przeczytać na stronie https://euro-tax.pl/zwrot-podatku/z-holandii/.

Z holenderskim fiskusem można rozliczyć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy jednej z firm, która specjalizuje się w zwrotach podatku z Holandii. W ostatnim przypadku nie trzeba się martwić o to, czy wszystkie formularze wypełniliśmy w sposób właściwy, ponieważ tym zajmą się specjaliści. Warto zatem wziąć pod uwagę takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *