Czym jest prowizja za udzielenie kredytu?

Bardzo często banki nie podają wysokości prowizji. Najczęściej jest ona ustalana indywidualnie. Trzeba pamiętać, że wchodzi ona w skład kosztów kredytu.

Prowizja od kredytu jest podstawową opłatą, jaką pobiera nie tylko bank, ale także inny pożyczkodawca. Dotyczy ona zarówno kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych. Ile maksymalnie może ona wynosić?

Dlaczego banki pobierają prowizje od kredytów?

W ostatnich latach miało miejsce szereg zmian w prawie, które sprawiły, że zysk banków generowany z odsetek został znacznie ograniczony. Wpłynęła na to między innymi ustawa antylichwiarska, według której stopa oprocentowania nie może być wyższa niż czterokrotność stopy lombardowej, wynoszącej obecnej 2,5%. A co za tym idzie – maksymalne oprocentowanie może wynosić 10%. Istotnym źródłem zysku dla podmiotów udzielających pożyczek stała się prowizja od kredytu.

Jak wysoka może być prowizja od kredytu?

Bardzo często banki nie podają wysokości prowizji. Najczęściej jest ona ustalana indywidualnie. Trzeba pamiętać, że wchodzi ona w skład kosztów kredytu, które znowu reguluje ustawa antylichwiarska. Zgodnie z nią suma dodatkowych opłat nie może przekroczyć 25% kwoty kredytu w części stałej, ani 30% kwoty w stosunku rocznym.

Dla kredytobiorcy oznacza to, że im wyższa jest kwota kredytu, tym więcej możemy dopłacić. Dodatkowe koszta to nie tylko prowizja, bank ustala także marżę oraz wysokość odsetek. Dlatego kluczowe jest, aby dokładnie zapoznać z ofertą, aby poznać wszystkie dodatkowe kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić.

Rodzaje prowizji

Najczęściej spotykaną opcją prowizji jest ta za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Bank pobiera ją jeszcze zanim będzie przygotowana decyzja. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, gdy będziemy potrzebowali wpłacić dodatkową kwotę.

Prowizja od kredytu jest pobierana także w innych przypadkach:

  • przewalutowanie kredytu
  • wcześniejsza spłata
  • podwyższenie pożyczonej kwoty
  • wykonanie monitów i czynności windykacyjnych.

Kredyt z wysoką marżą czy prowizją?

Szukając najlepszej oferty dopasowanej do naszych potrzeb, możemy spotkać się z sytuacją, kiedy narzucana marża będzie znacznie wyższa aniżeli prowizja. Znaczenie ma tu przede wszystkim czas, w jakim zamierzamy spłacić kredyt. Jeśli chcemy to zrobić przed terminem, najlepszą opcją będzie wyższa marża, która i tak jest doliczana do rat kredytu. W innym przypadku lepiej zapłacić odgórnie prowizję, żeby raty nie były już obciążone wysoką marżą.

Czy pobierana jest prowizja od pożyczki?

Prowizja od pożyczki jest jedną z podstawowych opłat, jakie pobiera od nas pożyczkodawca. Wysokość jej jest zawarta w regulaminie. Koniecznie się z nią zapoznajmy, zanim złożymy wniosek o pożyczkę.

Jednakże jako nowi klienci mamy szansę na chwilówkę 0%, przy której nie tylko nie płacimy prowizji, ale także odsetek. Wskutek czego zapłacimy tyle, ile pożyczyliśmy. Natomiast w przypadku, gdy jeszcze raz będziemy chcieli skorzystać z usług danej firmy, prowizja od pożyczki zostanie pobrana według tabeli opłat. Szukasz szybkiej pożyczki? Sprawdź ofertę https://www.extraportfel.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *